Pas Lekesi Nasil Cikarilir

Pas lekesi en zor çıkan lekeler arasında yeralır. Ahsen ben pas lekesi ile karşılaşmaktan nefret ederim. Aslında kolay kolay bir yerden pas lekesi bulaşmaz. Daha çok makinelerin olduğu bir ortamda çok bulunuyorsanız pas lekesi kıyafetinize bulaşabilir. Bir de bazen çamaşır makineleri paslandığında yıkanan kumaşlara bulaşma olasılığı söz konusu. Peki pas lekesini çıkarmak için neler yapmalıyız? Bu lekeyi yok etmek aslında sanıldığı kadar zor değil. Şöyle ki, lekenin üzerine limon suyu sıkın, üzerine tuz dökün ve yaklaşık 5 dakika bekletin. Hafifçe ovduktan sonra leke anında çıkacaktır.

Halıdaki pas lekesi nasıl çıkar?
Geçtiğimiz günlerde annemin halısında pas lekesi gördük. İlk önce lekeyi halıdan bıçak, kredi kartı gibi sert bir ürünle yavaş yavaş kazımanız gerekiyor. Biz fazla tahriş olmaması için kredi kartını kullandık. Bu şekilde leke biraz da olsa çıktı. Ardından beze bir miktar bulaşık detarjanı dökerek bunu paslı bölgeye bastırdık ve 10 dakika beklettik. Eğer beze pas lekesi geliyorsa işleme devam edin ki biz devam ettik ve sonuç aldık. Ancak bu şekilde leke çıkmıyorsa lekenin üzerinde limon suyu sıkın ve birkaç dakika bekleyin. İkinci işlemden sonra muhtemelen pas lekesi yok olacaktır.

Giysideki pas lekesi nasıl çıkarabilirm? Makinelerin çok olduğu bir ortamda çalışıyorsanız kıyafetleriniz pas lekesi olma ihtimali kaçınılmaz. Giysideki pas lekesini çıkarmak için daha çok asit kullanımı tercih edilir. Asit kumaşa sürüldüğünde pas çözülür ve lekenin çıkmasına yardımcı olur. Limondaki asit de pas için oldukça etkilidir. Paslı kısma limon suyunu dökün. Kumaş suyu bir süre sonra emecektir. Bu işlemden sonra giysiyi güneşte kurutmaya bırakın. Ardından giysiyi soğuk suyla yıkayın.

Hassas kıyafetlere dikkat!
Bu aşamada paslı malzemenin özellikleri oldukça önemlidir. İpek, yün, süet, deri gibi hassas giysileri profesyonel temizlemeciye götürmek gerekir. Giysinin etiketinde ‘sadece kuru temizleme yapılabilir’ ifadesi varsa bu uygulama yapılmamalı. Çünkü kıyafetinize zarar verme ihtimaliniz fazladır. Çok sevdiğiniz vazgeçemeyeceğiniz kıyafetlerinizi bana kalırsa profesyonel ellere teslim edin ki üzülmeyin.

Kaynak : www.pufnoktalari.net

Konuyu Paylaş