Yapiskan Lekesi Nasil Cikar

Stiker yani yapışkanlar bazı durumlarda direkt ya da temiz bir bezin üzerine sirke dökülüp silinerek çıkabilir. Emici olmayan cam y ada plastik gibi yüzeylerin üzerinden yapıştırıcıları çıkartmak kolay değildir. Ön yıkama spreyi, aseton ve neft yağı en etkili yöntemlerdir.

Pamuklu bir bezi tercih ettiğiniz çözücü ile iyice ıslatın ve yapıştırma üzerine bolca uygulayın. Alüminyum olan yapışkanlar emici olmadığı için çözücü kenar kısımlara fırça ile sürülmelidir. Daha sonra 2 ya da 3 dakika kadar bekletilip birkaç kez işlem tekrar edilmelidir.

Yapışkanlar genelde soyulurlar bu yüzden yapışkanları çözücüler kolaylıkla çıkarır. Poster asılı olan duvarlardan yapıştırıcı bant izlerini genelde ön yıkama spreyi çıkartır. Ön yıkana spreyi ayrıca pencere çerçevelerinin boyanmasından sonra kalan bant izlerini de çıkartır. Kavanoz etiketleri genelde bol suyun altına bir müddet bekledikten sonra yumuşar ve bulaşık teli ile çıkan etiket izleri yok edilebilir.

Uhu, Zamk Türü Yapıştırıcılar
Modern ve kuvvetli yapıştırıcıları çıkartmak kolay değildir. Leke çözücü almaktansa lekelenen giysileri kuru temizlemeye vermek çok daha ucuza mal olur. Giysiyi kuru temizlemeye verdiğinizde mutlaka zamk ya da uhunun hangi tür ve marka olduğunu belirtin.

Model uçak uhusu ya da normal uhu çoğu kumaştan aseton yardımı ile çıkartılabilir. Mobilya üzerindeki uhu lekelerini çıkartmak için sebze yağı ya da krem kullanabilirsiniz.

Plastik Yapıştırıcılar
Plastik yapıştırıcı lekelerini mümkünse leke kurumadan önce çıkartın. İlk önce deterjan içeren soğuk su ile yıkayın ve hala leke kalmış ise ¼ bardak kadar beyaz sirkeyi kaynatın. Lekeli olan giysiyi bu suyun içine bastırın.
Başka bir ¼ bardak kadar beyaz sirkeyi ateşin üzerine koyun. İlki soğuduğunda bu sefer sıcak olan ikincisine lekeyi bastırın. Bu işleme en az 15 dakika süre ile devam edin.

Plastik Tutkallar
Katı olan maddeyi hafif bir şekilde kazıyın ve lekeli kısmı bezin üzerine yayıp karbon tetra klor ya da kuru temizleme sıvısı ile iyice silin. Tüm bu maddelerin yanıcı olduğunu unutmayın ve gerekli önlemleri alın. Mobilya üzerinde kalan plastik tutkal izleri sebze yağı ile ya da soğuk krem ile ovarak temizlenebilir.

Diğer Yapışkanlar
Diğer türdeki yapışkan izlerini sıcak su ile silip durulayabilirsiniz. İki bağ parmağınızın arasında toz deterjan ile sürtün ve kumaşın dayanabileceği kadar sıcak suda iyice yıkayın.

Konuyu Paylaş